O čem je hra Minecraft

Hra Minecraft je online 3D budovatelská strategie. Hráč se ocitne v náhodně vygenerovaném 3D krychlovém světě, kde může budovat a tvořit.

Základní módy hry

Minecraft obsahuje dva základní módy hry – Creative a Survival mode (Tvořivý a přeživší mód). Demo obsahuje jen Creative mode, kde máte všeho neomezeně a můžete rovnou využívat všechny funkce.

Herní módy

Survival (Přežití) – Základní mód. Hráč se snaží přežít v nehostinném světě – obstarává si jídlo, brání se proti nepřátelským stvořením, staví dům, farmaří. Po smrti je možné pokračovat ve hře.

Hardcore (Nemilosrdná hra) – Stejné jako survival, ale hráč má jediný život (20 bodů života), po jeho smrti se celý svět smaže. V hardcoru hráč nemůže měnit obtížnost, je zde k dispozici pouze “hardcore”, která je velmi podobná “hard”.

Creative (Tvořivá hra) – Kreativní mód. Hráč může létat, okamžitě ničit všechny bloky a má přístup k neomezeným zásobám surovin. Může také ničit podloží (angl. bedrock). V survival módu nezničitelný blok.

Adventure (Dobrodružná hra) – Na rozdíl od předchozích módů se zde bloky nedají bořit, ani pokládat. Hráč může provádět interakce pouze se stvořeními, předměty a některými bloky (např. tlačítka).

Spectator (Divák) – Podobné, jako adventury, ale není možná vůbec žádná interakce s prostředím. Může prolétávat bloky a může se dívat z pohledu hráčů a mobů. Hráč jen létá a pozoruje svět.

Svět Minecraftu

Overworld (okolní svět) je dimenze, ve které se ze začátku hráč objeví. Existuje od vydání prvního Minecraftu. Na výšku má 256 bloků. Od verze Beta 1.0 je spodní část mapy ohraničena skalním podložím (bedrockem), který lze zničit pouze v creative módu. Volně se zde pohybují zvířata a v noci se objevují monstra. Svět je složen převážně z hlíny, kamene, štěrku, písku, vody a rud.

Generují se zde struktury jako dungeony, chrámy v džungli, opuštěné doly, trhliny, jeskyně, jezírka, řeky, pevnosti a NPC vesničky. Obsahuje velké množství biomů, jejich variací a několik technických biomů, každý biom má svoji určitou teplotu, která klesá o 0,05 každých 30 výškových bloků; pokud je teplota nižší než 1,5 tak v biomu bude pršet, a pokud je nižší než 0,15 tak biom je sněžný/zamrzlý. Mezi biomy patří: lesy, pouště, džungle, bažiny, planiny, oceány a mnoho dalších.

Nether (podsvětí) je dimenze podobná peklu. Do Netheru se lze dostat pomocí portálu, který se vyrábí z obsidiánů. Výšku i “nekonečnost” (Overworld není nekonečný, má 60000000×60000000 bloků. Je tedy rozlehlejší než Země.) má stejnou jako Overworld , ovšem souřadnice oproti Overworldu jsou 8krát menší – uražení 1 bloku v Netheru je jako vzdálenost 8 bloků v Overworldu. Nether tvoří zejména netherrack a láva, a občas se vyskytne i soul sand, glowstone, či quartz ore. Bedrockem je ohraničen zdola i shora. Nachází se zde Ghasti, Blaze, Magma Cube, Skeleton, Wither Skeleton a nejpočetněji Zombie Pigman. V Netheru se také nalézají Nether pevnosti z Nether Bricku, ve kterých se spawnují wither skeletoni, blazové i normální skeletoni, které jinde v Netheru nepotkáte.

(Wikipedia)